Денес скоро и да нема човек кој се грижи дека ќе му се случи нешто лошо.

Така, во книгата „Портата на огнот“ на Стивен Пресфилд, еден спартански воен ветеран учи еден млад воин како да го надмине стравот барајќи од него да си го замисли умот како куќа со многу простории.

Постојат простории во кои никогаш не смеете да влезете. Гневот и стравот живеат во нив. Треба да се држите настрана од нив по секоја цена. Од друга страна, позитивните навики ќе ве зајакнат. Кога ќе го обучите мозокот да размислува само на еден специфичен начин, кога ќе ги извадите сите негативни мисли од вашата глава, тоа ќе ви донесе голема сила – рече наставникот.

Ова расудување може да се примени денес. Повеќето луѓе сега се заложници на сите видови на вознемиреност, од емотивна до егзистенцијална и постојано размислуваат за тоа што може да тргне наопаку, наместо да размислуваат за тоа што можат да го подобрат во животот.

Значи, луѓето живеат во погрешни простории на нивниот ум, па може да се каже дека тие всушност се наоѓаат во душевен затвор.

Пресфилд тврди дека Спартанците избегнувале чувства: страв, вознемиреност, лутина, завист и алчност. Тие беа токсични за нив.

Човек мора да научи да се справува со овие чувства ако сака да се чувствува како победник.

Единствениот начин да го направите ова е да се избегнат темни места на умот, кои се различни за различни луѓе. За некои, тоа може да биде деловен неуспех, осаменост, болест.

Да земеме за пример стравот. Сам по себе, стравот е глупав. Она што се случи, се случи и што ќе се случи – ќе се случи. Тоа е начинот да се погледнат работите и да се неутрализира стравот. Овој фокус ќе ве доведе до успех во скоро сите полиња. Фокусирајте се на сегашноста и заборавете на минатото. Престанете да се грижите за иднината. Особено, не треба да размислуваме премногу за тоа што е надвор од наша контрола. Бидете секогаш внимателни дека негативните мисли не ви се влеваат во умот. Мора да ги заклучите вратите на вашите темни простории, заклучи тој.

ИЗВОРНовости Магазин
претходниот член,Кој ќе го гони криминалот на уставните судии? Сами си изгласале покачување на плати
Следната статијаСвети Јован Дамаскин: Бог создава, но не размислува!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде