Нацрт-законот, кој ќе биде проследен до шпанската извршна власт на усвојување следната недела, е завршен. Доколку мерките бидат усвоени, Шпанија би можела да стане првата европска земја која ќе донесе закон со кој жените кои страдаат од силни болки за време на менструацијата ќе имаат право да аплицираат за боледување од работа.

Главната поента на проектот е да се прошири пристапот до абортус за Шпанците. Според текстот до кој локалното радио Кадена СЕР имало пристап, законот има за цел да им овозможи на 16-годишниците пристап до процедурата без одобрение од родителите. Исто така, се обидува да обезбеди абортуси да се вршат во државните болници, пишува Би-Би-Си.

Сепак, предлог-законот има поглавја за други здравствени проблеми на жените, објавија локалните медиуми. Според информациите објавени од Cadena SER, еден од овие извадоци се занимава со менструалното здравје и им дава право на жените да користат боледување до три дена за време на менструацијата.

Шпанскиот државен секретар за еднаквост Ангела Родригез е едно од главните имиња во проектот.

Во интервју за Ел Периодико во март, таа рече дека правото на отсуство треба да им се даде на жените кои страдаат од грчеви и други силни болки.

Кога проблемот не може да се реши клинички, ние веруваме дека е многу разумно да постои [право на] привремена попреченост поврзано со овој проблем, рече тој.

Важно е да се разјасни што е болна менструација

Реформата, која треба да биде усвоена на седницата на шпанската влада следниот вторник, вклучува и други мерки за подобрување на менструалното здравје, како што е барање училиштата да обезбедат хигиенски влошки за девојчињата.

Хигиенските влошки и тампоните ќе бидат бесплатни и за жените во социјално загрозените области, а ДДВ ќе биде отстранет од нивната продажна цена во супермаркетите, што е долгогодишно барање на жените во Шпанија.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Јадење на свежо овошје или негово цедење во сокови и мелење во смути?
Следната статијаЧилеанските научници открија фосил на ихтиосауруси со непроменети ембриони

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде