Нутриционистите препорачуваат конзумирање на пет порции овошје дневно. Сепак, има и такви кои го исполнуваат ова барање преку соковите. Дали е можно да се користат својствата на течното овошје? Експертите го имаат одговорот.

Потребата за физичка и ментална благосостојба во бурниот модерен живот не принуди да бараме алтернативи за да се чувствуваме добро. Едно од овие барања е дневен внес од најмалку пет порции овошје и зеленчук.

Со оглед на тоа, пазарот нуди широк спектар на опции, како што се овошните сокови, кои ветуваат дека ќе ги задоволат овие нутритивни потреби.

Обрнете внимание на етикетата

Меѓутоа, она што многумина го занемаруваат е тоа што овие флаширани производи имаат адитиви кои не ги прават, како што се смета, совршени сојузници за здравјето. Нутриционистката Ајлин Бехан објаснува дека еден од факторите што најмалку се зема предвид при конзумирање на овие производи е високото додавање на калории, што ги прави еднакви или полоши од газираните пијалоци или безалкохолните пијалоци. Покрај тоа, тие имаат високо ниво на конзерванси.

Всушност, таа уверува дека етикетата содржи еден од клучевите за да се открие дали сокот е 100 отсто природен, бидејќи оние на кои пишува „овошен коктел“ го содржат оригиналното овошје во минимален процент, што ја намалува неговата вистинска нутритивна вредност.

Половина шолја овошје содржи околу два грама влакна и многу витамини А и Ц. Пола шолја зеленчук содржи еден до два грама влакна, многу витамини А и Ц и практично нема натриум. Повеќето сокови од овошје и зеленчук се ниски со влакна, а некои можеби се богати со натриум.

Целиот портокал е пет пати подобар

Со конзумирање на овошје и зеленчук во сок тие ги губат своите антиоксидантни својства присутни во кожата и лушпата. Студијата покажа дека целите портокали содржат до пет пати повеќе антиоксиданси од една чаша сок од портокал. Антиоксидансот се наоѓа во белата пулпа и мембраните кои ги делат портокаловите сегменти еден од друг.

Поради овие причини, се препорачува да се избегнуваат флаширани сокови и наместо тоа да се одлучат за свежи мешани сокови.

Но, доколку сакате да ги задоволите вашите дневни потреби во исхраната, идеално е да понесете со себе ситно овошје, кое освен што помага во борбата против проблемите како што е дебелината, може да го намали и ризикот од срцеви заболувања.

Дополнително, внесувањето на цврсто овошје и зеленчук предизвикува чувство на ситост, со што се избегнува вознемиреноста од „грицкање“ помеѓу оброците, станувајќи одлични сојузници за одржување на здрава тежина.

Конечно, Бехан препорачува секогаш внимателно да ги прегледувате етикетите, земајќи ги предвид не само бројот на калории по порција, туку и процентите на натриум и шеќер, кои во никој случај не претставуваат здравствени придобивки.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Иако жените даваат цело богатство на естетска хирургија, природната убавина секогаш победува
Следната статијаШпанија е првата земја во Европа која ќе дозволи жените со болна менструација да отсуствуваат од работа три дена

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде