Чилеанските научници успешно откопаа еден од најкомплетните фосили на ихтиосаури во светот, со недопрени ембриони, од глечерот Тиндал во чилеанскиот регион Птагонија.

Зачуваниот фосил на женски древен морски рептил научниците го нарекоа Фиона. Фосилот долг четири метри ќе им помогне на научниците да го проучуваат ембрионалниот развој на ихтиосаурусите, кои пливале по морињата пред 90 до 250 милиони години, пишува index.hr.

Единствен во светот

Овој фосил е единствениот ихтиосаур со ембриони пронајден на планетата, од пред 129 до 139 милиони години, рече Џудит Пардо, научник што го откри фосилот. Значи, тоа е неверојатно важно.

Пардо, палеонтолог од Антарктичкиот истражувачки центар GAIA на Универзитетот Магелан, го откри фосилот пред повеќе од една деценија, но поради климатските услови, тешкиот терен и растојанието, неговото ископување беше сложен логистички предизвик.

Научниците го откопуваат фосилот веќе 31 ден. Бидејќи фосилот е завршен, палеонтолозите рекоа дека морале да отстранат пет блокови од 200 фунти за да ги задржат коските непроменети.

Фосил сега се подготвува за изложба во Природонаучниот музеј Рио Секо во јужниот дел на Чиле.

Пардо рече дека научниците откриле уште 23 примероци на ихтиосауруси за време на ископувањата, што го зголеми вкупниот број пронајдени во глечерот Тиндал на речиси 100 индивидуи, а тој регион стана едно од најзастапените и најдобро зачуваните места на ихтиосаури на планетата.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Шпанија е првата земја во Европа која ќе дозволи жените со болна менструација да отсуствуваат од работа три дена
Следната статијаСимнете им ја маската на другите луѓе пред да ја стекнат вашата доверба

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде