Заклучоците за проширување со формулација за „погрешно толкување на историјата“ вчера не беа усвоени од страна на Советот на ЕУ, по блокадата на Чешка и Словачка.

Овие две земји обвинија дека оваа реченица е еднаква на „фалцификување на историјата“ и потсетија дека не е на ЕУ да суди како се идентификува една земја, ниту кој јазик говори .

Советот на ЕУ предупреди дека таква реченица претставува опасен преседан за процесот на проширување понатаму, поради што тие не се во можност да дадат согласност за овие заклучоци.

ИЗВОРМИА
претходниот член,Научниците кои трагаат по вонземјани регистрирале необичен сигнал
Следната статијаВучиќ: ЕУ вети кули и градови за Македонија, но ги измамија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде