Тесен зрак од радио бранови го „улови“ телескопот Паркс во Австралија за време на 30 часа надзор, во април и мај минатата година. Анализата на зракот трае веќе некое време, а научниците сè уште не го идентификувале „виновникот“ на Земјата, на пример поминувачки сателит или опрема на Земјата.

Не е невообичаено астрономите да набљудуваат невообичаени радио бранови со телескопот Паркс како дел од проектот „Breakthrough Listen“ вреден 100 милиони долари, но сето ова досега се припишува на човечки постапки или природни нарушувања, пренесува Јутарњи лист.

Најновиот „сигнал“ може да добие секојдневно објаснување, но насоката на тесниот зрак, околу 980 MHz, и очигледното поместување на нејзината фреквенција, за кое се утврди дека е во согласност со движењето на планетите, додадоа мистериозна нота на ова откритие.

Снопот на бранот, кој се чини дека доаѓа од правецот на Проксима Кентаури, црвена џуџеста звезда на 4,2 светлосни години од Земјата, не е забележан повторно од првичното набљудување, според астрономите кои сакаат да останат анонимни, бидејќи истражувањето сè уште трае.

– „Тоа е првиот сериозен кандидат по„ Леле! сигнали “,  пренесува Гардијан. Патем, “Леле!” сигналот е откриен во 1977 година.

Тоа беше краткотраен тесен опсег на радио сигнал, откриен од опсерваторија во Охајо во потрага по вонземска интелигенција.

Необичен сигнал, кој го доби своето име откако астрономот Џери Еман напиша „Леле!“ покрај податоците, тоа предизвика бранови на ентузијазам, иако Еман предупреди дека „не се прават големи заклучоци од полу-податоците“.

ИЗВОРБ92
претходниот член,Незначајните јунаци со бугарски пасоши од Пјаченца
Следната статијаСоветот на ЕУ не ги усвои заклучоците за „погрешно толкување на историјата“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде