Готвачите истакнуваат дека една од нивните важни состојки е прашокот за пециво. Ќе направи рамно тесто подебело и воздушно, по што се познати американските палачинки.

Следно на што треба да обрнете внимание е дека кога ќе го измешате тестото за палачинки, помал напор значи подобри палачинки.

Прекумерното мешање на тестото ги отежнува палачинките.

Измешајте го тестото што е можно полесно додека не се соединат доволно доволно сите состојки.

  • Свртете ја палачинката само еднаш!

Што да направите со гурдвица во тестото за палачинки што некогаш се неизбежни?

Професионалните готвачи мислат дека се добри всушност. Одвојувањето време за отстранување на сите видливи грутки само ќе резултира со тешка палачинка.

Ако се прашувате кога да свртите палачинка, одговорот е едноставен.

Кога горниот дел од палачинката почнува да се суши и се формираат меурчиња.

Обично по 1-2 минути и подготвена е да се превртува.

Почекајте да се појават меурчиња пред да ја свртите.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Денеска не очекува нестабилно и променливо време
Следната статијаБританија нуди илјадници работни визи за странци

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде