Крајот на октомври и влегувањето во се поладните денови во ноември се последните денови кога е неопходно да се свртите кон подготовката за зимата и да ги подготвите омилените салати за зимата што доаѓа.

Иако подготовката за зима бара многу трпение и знаење и понекогаш изгледа како невозможна мисија, тајната е всушност во едноставните правила за подготовка.

Доколку доследно ги следите, сигурни сме дека плодовите од вашата работа и труд ќе бидат забележани во кругот на вашето семејство.

  • Пред да користите стаклени тегли, добро измијте ги и стерилизирајте ги, не ги изоставувајте капаците, бидејќи и тие мора да бидат чисти.
  • Ако ја покриете стаклената тегла со фолија, најдобро е правилно да ја измиете со алкохол, а потоа покријте ја стаклената тегла со два слоја фолија и прицврстете ја со ластик.
  • Ако стаклената тегла треба да биде топла за време на ставањето содржина внатре, мора да се погрижите да нема провев во кујната, за да не пука стаклото.
  • Ако сакате да бидете сигурни дека овошјето и зеленчукот што ги користите за зимата се здрави, користете само неоштетени и зрели плодови.
  • За да трае зимницата што е можно подолго, треба да се наполни така што во стаклената тегла помеѓу зимницата и капакот се оставаат 2 сантиметри простор.
  • Стаклената тегла со зимска храна чувајте ја подалеку од топлина и сонце, на темно и ладно место.
  • Пред да ја подготвите зимницата, добро измијте ги плодовите под ладна вода, избришете ги, а потоа измијте ги уште еднаш и оставете ги да се исушат на воздух.
ИЗВОРНовости
претходниот член,Заев поднесе оставка од премиерската функција и функцијата претседател на партијата
Следната статијаКако да се адаптирате побрзо кон новите временски промени во зимското сметање на времето?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде