Ако се пие редовно, сокот од домати е ефикасен сојузник за намалување на крвниот притисок, според истражувањето објавено во списанието Food Science & Nutrition.

Студијата опфатила 481 учесник кои пиеле несолен сок од домати колку што сакале. Намалување на систолниот крвен притисок беше забележано во просек од 141,2 mmHg (mmHg) на 137,0 mmHg, додека нивниот дијастолен крвен притисок падна од 83,3 mmHg на 80,9 mmHg.

Добрите нивоа опстојуваа дури и откако испитаниците престанаа да пијат сок од домати, сепак ќе бидат потребни дополнителни истражувања за да се одреди количината на сок и другите компоненти од исхраната на учесниците. Ова дејство се припишува на содржината на калиум, минерал кој врши важни функции во нашето тело, а меѓу најважните е регулирањето на тоа колку течност ќе се складира во телото и колку ќе се ослободи.

Ако телото ја задржува водата, тоа ќе резултира со повеќе течности во крвта и притисокот на ѕидовите на артериите ќе биде поголем.

За да се отстрани вишокот течност од телото, потребна е рамнотежа на калиум и натриум бидејќи премногу натриум го зголемува крвниот притисок и ја задржува водата. Со оглед на тоа што сите ние претежно се прејадуваме со сол, покрај тоа што драстично ја намалуваме употребата на сол и потребата од додавање сол во храната, неопходно е да се јаде повеќе храна богата со калиум.

Ова ќе ја врати деликатната рамнотежа на калиум и натриум и ќе им овозможи на бубрезите да работат правилно и да го намалат крвниот притисок.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Од утре повторно ниски температури и студено време
Следната статијаСе очекува драстично поскапување на авионските билети поради покачувањето на цената на горивата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде