Софистицираните земјоделски техники како што е Анденс одиграа една од клучните улоги во проширувањето на империјата на Инките.

Познат како Тавантинсу, на својот врв опфаќаше голем дел од денешна Перу, западна Боливија, југозападен Еквадор, југозападна Колумбија, северозападна Аргентина и северно Чиле.

Еден од најстарите преживеани извештаи за нивната употреба доаѓа од Гарсијалас де ла Вега (1539-1616), син на благородничка од Инките и шпански конквистадор.

Откако ја окупираа новата територија, Инките почнаа да ја прошируваат количината на земјоделско земјиште со доведување на квалификувани инженери, изјави Де ла Вега во својата книга Кралски коментари на Инките.

Откако ископале канали [за наводнување], тие ги израмниле нивите и ги оградиле за водата за наводнување да биде соодветно распределена, напиша тој.

-Градеа тераси на планините и падините, секаде каде што земјата беше добра… На тој начин постепено се обработуваше целиот рид, платформите беа израмнети како скали и се користеше целата обработлива земја.

Новопроширената земја подоцна била поделена на три дела: еден за императорот на Инките; еден за религиозни цели; и една за заедницата, чии транши потоа ги поделија локалните водачи. Иако не биле оданочувани, земјоделците морале да трошат време работејќи на царската и религиозната земја, како и на сопствените.

ИЗВОРNationalGheographic.rs / IZVOR: SHUTTERSTOCK
претходниот член,Ослабнување на срцевиот мускул е честа последица од ковид дури и кај младите!
Следната статијаВременска прогноза: Облачно и студено време

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде