Одлуката за тоа колку спиење ни треба зависи од целокупното здравје, секојдневните активности и типичните модели на спиење.

Колку спиење е доволно?

Лиза Артис, заменик – извршен директор на добротворната организација „Спиј“, откри дека не постои „магичен број“ за потребната количина на сон – но се препорачуваат седум до осум часа.

Експертите веруваат дека на повеќето возрасни им треба некаде помеѓу шест и девет часа за да се чувствуваат освежени и да функционираат добро и ментално и физички.

Сепак, важно е да не се обрнува премногу внимание на количината на сон, туку на квалитетот на спиењето, пишува The Sun.

Исто така, се посочува дека барањата за спиење се различни.

Некои од нас се справуваат многу подобро со помалку сон од другите, додека на други им треба повеќе сон.

Се заснова на индивидуални фактори како што се возраста, нивото на активност, здравјето, итн.

Лиза додаде:

Најдобар начин да одредите дали спиете е доволно да погледнете како се чувствувате следниот ден. Ако се уште се чувствувате уморно околу 11 часот, најверојатно не спиете доволно.

Истражувањата покажуваат дека редовниот сон помалку од шест часа е поврзан со многу штетни ефекти од недостаток на сон.

Време е да ги поправите навиките за спиење.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Што најмногу купувавме онлајн за време на пандемијата?!
Следната статијаАко имате пецкање во есктремитетите јавете се на лекар веднаш!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде