Денеска, претставниците на словенечко здружение „Франц Прешерен“ и идејниот творец на проектот „Радио МОСТ“, – Бобан Јовановиќ реализира работна средба на која ги прецизираа темелите на идната соработка.

Словенечкото здружение „Франц Прешерен“ во Македонија ги застапува интересите и аспирациите на словенечката малцинска група.

Со однос на тоа дека, Радио МОСТ е мултикултурен проект чија крајна цел е унапредување на малцинските права во Македонија, но и во другите држави од поранешна Југославија и создавање информативна и вредносна унија помеѓу народите и државите од поранешна Југославија, проектот наиде на поддршка од словенечкото здружение „Франц Прешерен“.

Најавено е медиумско застапување на важните активности на здружението во Радио МОСТ како и радио емисија на слоенечки јазизк посветена на интересите, приоритетите и аспирациите на словенечката малцинска група во Македонија.

Достапноста на содржините на словенечки јазик, ќе им овозможи на луѓето од Словенија понепосредно да се запознаат со состојбите во Македонија и да ги следат во живо настаните од наведеното словенечко здружение.

Со програмата и активностите на словенечкото здружение „Франц Прешерен“ во Македонија може да се запознаете на линков.

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Германски адвокати ќе докажуваат на суд дека мерките против пандемијата се најголемото злосторство против човештвото!
Следната статијаКако правилно да подготвите совршена зелка салата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде