Минатиот јули, четворица германски адвокати го формираа „Корона комитет“, кој има за задача да ја испита правната валидност на прогласување пандемија и итни мерки воведени од владите на скоро сите земји на планетата.

На чело на ова тело е познатиот адвокат Рајнер Фулмих, кој се прослави со своите победи во големите судски процеси против гиганти како Фолксваген, Дојче банка и најголемата шпедиција во светот, Кене и Нагел.

Фулмих успеа да докаже дека еден од најголемите производители на автомобили инсталираше катализатори кои не работеа во нивните возила, па Фолксваген мораше да повлече милиони автомобили од пазарот и да плати казна измерена во милијарди.

Тој пред судот ги разоткри измамите што се случија во корпорацијата на најголемата германска банка, како и фактот дека Кене и Нагел користеа мито.

Инаку, Фулмих е член на Адвокатската комора на Германија и Калифорнија.

Откако започна со правни битки со такви великани и излезе како победник од нив, тој реши да ги изнесе на виделина фактите што се во фокусот на светската јавност повеќе од една година.

Бидејќи спроведе интервјуа со повеќе од сто светски познати научници и истражувачи од нејзиното основање, Фуронскиот комитет е уверен дека Филмих има доволно докази за да докаже на суд дека е прогласена пандемијата и сите мерки што следувале.

Најмалку што се заснова на здравјето проблеми, со цел преформулирање на политичкиот, економскиот и социјалниот поредок на светот каков што го знаевме досега.

Сите случаи на корупција и измама извршени од најголемите германски корпорации изгледаат како детска игра во споредба со големината на штетата предизвикана од мерките поради коронската криза, вели овој адвокат.

Тој понатаму наведува дека, судејќи според досега собраните податоци, коронa кризата мора да се преименува во „скандал со корона“ и дека одговорните лица мора да бидат гонети и осудени за злосторства против човештвото.

Патем, категоријата „злосторство против човештвото“ за првпат беше дефинирана на судењето во Нирнберг, каде што по Втората светска војна им се судеше на воените злосторници на Третиот рајх.

Злосторството е регулирано со член 7 од Меѓународниот кривичен законик, а Фулмих тврди дека идното судење на одговорните за предизвикување криза со пандемијата на вирусот Ковид-19 ќе го надмине Нирнберг по важност, затоа што, според него, веројатно е најголемо злосторство против човештвото.

 

ИЗВОРОпозицијазајечар
претходниот член,Русија се заканува со реципрочни мерки кон Македонија поради дипломатски спор
Следната статијаСловенското здружение „Франц Прешерен“ со поддршка за проектот радио „Мост“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде