Самата вода во шишиња е здрава и тестирана, но руската нутриционистка Наталија Денисова предупредува дека во еден случај, оваа вода може да биде лоша за вашето здравје.

Водата што се продава во продавницата е проверена и безбедна. Меѓутоа, ако сончевата светлина во продавницата падне директно на полицата каде што е флашираната вода, тогаш пластиката се загрева. Ако пакувањето со вода е изработено од ефтина пластика, тогаш тоа станува проблем. Постои ризик дека во овој случај, штетни материи, вклучувајќи полифенолни соединенија, ќе бидат испуштени во водата.

Ако постојано пиете таква вода, со текот на времето ќе има негативни последици по вашето здравје. И, ако водата е газирана, ризикот е поголем. Во тој случај, сончевата светлина дополнително го зголемува ризикот од ослободување на штетни материи од пластика во водата – рече нутриционистката.

Поради оваа потенцијална опасност, нутриционистката вели дека е најздраво да се пие вода од чешма со филтри за прочистување.

ИЗВОРАло
претходниот член,Скок на цени за храна до 40% на светско рамниште
Следната статијаКако да избегнете депресија и анксиозност на сосема природен начин

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде