Ако сте љубител на сирење, воопшто не сте осамени. Французите, секако, се во првите редови, па секој од нив јаде повеќе од 25 килограми од овој специјалитет секоја година.

Нема добар сендвич, нема пица без него, а плескавицата заедно со сирење се претвора во подобра „верзија од себе“.

Сепак, треба да обрнете внимание на тоа колку сирење јадете доколку почувствувате некаква непријатност за која не можете да ја пронајдете причината. Можете исто така целосно да го исфрлите од вашата исхрана.

Денес тоа е модерен пристап кон здравата исхрана, се нарекува елиминациска диета и дава можност да одредите која од нив можеби не ви се допаѓа со елиминирање на различни намирници.

Нутриционистите велат дека поради високата содржина на натриум и маснотии, порцијата треба да се ограничи на 30 g сирење или 50 g меко сирење. Ако сакате сирења со појак вкус, подобро земете побогата порција со помала тежина.

Ако некое време целосно го исфрлите сирењето од исхраната, може да почувствувате некои од следните ефекти.

Кожата станува почиста

Млечните производи често предизвикуваат зголемено лачење на маснотии. Тоа доведува до затнување на порите, како и појава на мозолчиња и акни.

Ако ги исфрлите од вашата исхрана, може да го подобрите тонот и изгледот на вашата кожа.

Поретки се мигрените и главоболките

Доколку често патите од мигрена, виновна може да биде исхраната богата со сирења и други млечни производи.

Обидете се да ги исфрлите од менито, нивната природна состојка тирамин е вообичаен предизвикувач за главоболки.

Ќе ги изгубите вишокот килограми

Вишокот килограми често се поврзува со исхрана богата со сирење, моќен извор на калории.

Во 100 грама тврдо сирење има дури 33 грама маснотии, затоа изберете барем посно сирење, а најдоброто – младо сирење.

 

 

претходниот член,Пластичната фолија со која се покрива храната, веднаш треба да ја исфрлите од употреба!
Следната статијаИзбегнувајте сендвич со кечап и мајонез во летни денови

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде