дома информација вест Систем за производство на кислород се расипа на модул од вселенска станица,...

Систем за производство на кислород се расипа на модул од вселенска станица, шест космонаути алармираат од вселената

Во вселената на конец виси животот на шест космонаути

155
0

Систем за производство на кислород се расипа на рускиот модул на Меѓународната вселенска станица, објави НАСА откако екипажот разговараше со Земјата.

Дефекти на овие системи на МСС се случуваат, но станицата сè уште има резерви на кислород, пишува РИА Новости.

Рускиот космонаут го извести специјалистот на Контролниот центар во московскиот регион за дефект на системот за производство на кислород Електрон-В.М., кој беше инсталиран во рускиот модул Звезда.

Сегментот на МСС во САД има посебен комплекс за снабдување со кислород. Руските космонаути Анатолиј Иванишин, Иван Вагнер, Сергеј Рижиков и Сергеј Куд-Сверчков, како и астронаутите на НАСА, Кристофер Касиди и Кејтлин Рубинс, моментално се на станицата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде