дома информација вест ЕУ воведува нови санкции кон Русија поради инцидентот со Навални

ЕУ воведува нови санкции кон Русија поради инцидентот со Навални

Навални испровоцира меѓународен скандал

131
0

Комитетот на постојани претставници во Европската Унија денеска се согласи со списокот со санкции против Русија во врска со инцидентот со Алексеј Навални, значително намалувајќи го за разлика од првичниот нацрт, од девет на пет лица, потврди дипломатски извор во Брисел за ТАСС.

Можам да потврдам дека амбасадорите постигнаа договор за список на лица за ограничувања. Има околу пет лица. Нивните имиња ќе бидат објавени подоцна во Службениот весник на ЕУ – рече тој.

Првично, Германија и Франција предложија ЕУ да преземе санкции против девет лица.

На сите лица кои се наоѓаат на црната листа ќе им биде забрането влегување во Европската Унија на една година. Нивните финансиски средства во ЕУ, ако бидат најдени, ќе бидат замрзнати. Санкциите може да бидат продолжени ако не бидат укинати од Европскиот суд на правдата.

претходниот член,Рецепт за магично „смути“ – Одличен појадок за луѓе кои работат на комјутер
Следната статијаСистем за производство на кислород се расипа на модул од вселенска станица, шест космонаути алармираат од вселената

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде