Дали едвај станувате од кревет наутро и дали сте поспани цел ден?

Дали ја завршувате секоја работа со труд, без никаква волја и сила?

Се онесвестивте, често имате вртоглавица и главоболка, а срцето ви чука како лудо?

Најверојатно, имате синдром на пролетен замор, кој се јавува при преминот од студено кон потопло време.

Зошто се јавува пролетен замор и што можеме да сториме за полесно да го надминеме, кога веќе не можеме да го избегнуваме, ja прашавме проф. Д-р Весна Среќковиќ Димитријевиќ, ендокринолог.

Причините за чувството на замор, летаргија и лошо чувство што ги имаме на почетокот на пролетта најчесто се поврзани со начинот на живот што го водевме во текот на зимата. Неправилна исхрана, богата со заситени масти од животинско потекло, како и намалена физичка активност доведуваат до дебелеење, што е поврзано со зголемување на маснотиите во крвта, зголемен крвен притисок и се повеќе покачени нивоа на шеќер во крвта, но и со замор – објаснува д-р Сречковиќ Димитријевиќ.

Не можеме ни да замислиме постудено време без сарма, подварка, печење, пивтија, чорби, кулен, масни сирења и гибаница, бидејќи тоа е нашата традиционална храна, која е најчеста во зима.

Ако додадеме слатки, колачи, колачиња, слатки пијалоци, тогаш не треба да се прашуваме зошто сме уморни, дебели, депресивни и деконцентрирани.

Бидејќи сме навикнати на поголема количина посилна, подебела храна и слатки, се случува да добиеме напади на глад придружени со треперење, ладно потење, гадење, а понекогаш и затемнување пред очите. Сето ова укажува на пад на шеќерот во крвта, што често го гледаме кај дебелите луѓе и може да биде вовед во дијабетес ако не ослабнеме – предупредува д-р Среќковиќ Димитријевиќ.

Одете барем еден час

Не смееме да го заборавиме движењето како главна физичка активност.

Движете се кога можете, барем еден час на ден со брзина од пет километри на час. Вежбањето ќе ви овозможи подобар метаболизам и ќе поттикне губење на тежината. Важно е да се нагласи дека одењето, исто така, лачи хормони на среќа, што може да ја зголеми нашата потреба за ваков вид рекреација. Затоа, станете од фотелјата, исклучете го телевизорот, излезете на чист воздух и помогнете му на вашето тело да ги надмине заморот и летаргијата. Оставете пешачење да ја замени вашата потреба за слатки и друга нездрава храна.

Пешачењето е добро затоа што:

  • Натпревари на мускулите на ногата и стомакот
  •  Го подобрува здравјето на срцето и го намалува притисокот
  • Дигестивниот систем работи подобро
  • Дава сила на коските
  • Го намалува ризикот од дијабетес
  • Го подобрува расположението
  • Контрола на тежината
  • Го подобрува пулмоналното здравје
  • Влијае на целокупното ментално здравје

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде