Откако се појави видот делта, честопати се поставуваше прашањето за симптомите на пациентите кои биле вакцинирани со коронавирус во споредба со оние кои не го направиле тоа.

Просечната возраст на хоспитализирани лица е 69 години и клучниот проблем е што не ја примиле вакцината.

Шефот на Кризниот штаб на КБ Дубрава, инфектолог Бруно Барчиќ, за Индекс објасни дека без оглед на фактот дека вакцинираните луѓе можат да добијат Ковид, тогаш тие имаат многу поблаги форми на болеста.

Вакцинираните заболуваат од многу полесна болест, имаат мала температура и поминува. Само едно вакцинирано лице заврши на интензивна нега и почина. Тој е 90-годишна личност, беше позитивен, но не умре од ковид, тој беше примен кај нас за епилептичен напад. Никој од вакцинираните против ковид не почина, објаснува др. Баршиќ.

Меѓу луѓето кои се заразиле со Ковид и завршиле на интензивна нега, имало помлади пациенти, меѓутоа тие не ја примиле вакцината.

Немаме многу хоспитализирани луѓе кои се вакцинирани. Тоа се претежно невакцинирани луѓе, вклучително и помлади. Имавме 12 пациенти помлади од 50 години. Една жена родена во 1972 година почина. Таа немаше хронични заболувања, почина од пневмонија предизвикана од ковид. Не беше вакцинирана, додаде д -р. Баршиќ.

Најмладиот што имаше пневмонија има 87 години, другиот има 84 години, имаме многу од оние кои имаат 70 години. Ниту еден од нив не е вакциниран и имаат тешки клинички слики, заклучи таа.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Матрицата Ајзенхауер за подобро организирање на бизнис времето
Следната статијаМеркел: Имам доверба во Вучиќ, тој не дава лажни ветувања

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде