Ако се борите да ја превртите листата на задачи, еве неколку стручни совети како да ја зголемите продуктивноста на работа и да го вратите ентузијазмот за водење бизнис.

Усвојте ја матрицата Ајзенхауер

Ова е хартија која е поделена на четири квадрати означени со: „итно“, „не е итно“, „важно“ и „не е важно“.

Преземете ја секоја задача што треба да ја направите тој ден и поставете ја на еден од квадратите.

Треба да направите се што е итно и важно што е можно поскоро.

Сe што е важно, но не итно, треба да се закаже подоцна. Сe што е итно, но не и важно, треба да му се довери на некој друг.

Отфрлете сe што не е ниту итно ниту важно, едноставно не вреди вашето време или напор.

ИЗВОРАло
претходниот член,Годинава покачен број на туристи и ноќевања во хотели во Македонија
Следната статијаСимптоми на вакцинирани и невакцинирани пациенти заразени со делта сојот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде