За некој со клиторис, медицински гледано, оргазмот може, но не мора секогаш да биде како „огномет“ како што обично се опишува. Тоа едноставно може да биде суптилно зголемување на напнатоста, проследено со ненадејно ослободување.

Реакцијата за време на секс што резултира со чувство на опуштеност се квалификува како оргазам. Сепак, еве неколку знаци на кои треба да внимавате:

  • Автоматски контракции на мускулите околу бутовите, нозете, задникот, стомакот, вагиналните ѕидови, мускулите на дното на карлицата итн.
  • Движење на прстите или прстите на нозете и стенкање
    Промена на отчукувањата на срцето и дишењето.
  • Зголемувањето на отчукувањата на срцето и крвниот притисок е сосема нормално
  • Вашето тело станува чувствително, особено околу гениталиите
  • Може да се чувствувате поспано
  • Почнувате да се чувствувате физички жешко
  • Еден од највидливите знаци може да биде следниот: голем број жени по оргазмот ќе имаат поцрвене дел од градите над градите, каде што кожата е тенка поради напливот на хормони.

Уште една важна забелешка за крај. Дури и да се преправа дека доживеала оргазам, тоа не мора да значи дека не ужива во сексот.

Имено, истражувањата покажуваат дека кај жените најголема активност има во центрите за задоволство во мозокот за време на сексот, односно „на пат до оргазам“, додека непосредно пред врвот активноста нагло опаѓа. Од друга страна, кај мажите активноста во овие делови е најголема при ејакулација.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Најавено отворање на нов конзулат на Србија во Охрид
Следната статијаКолку единици јонизирачко зрачење примаме доколку изедеме банана или правиме снимка на заби?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде