Иако се чини дека корнишонот не е ништо друго освен краставица, со сол и билки, во некои аспекти се покажува како вистинскиот лек.

Како делува?

  • Губење на тежината

Според една студија во Јапонија, дневната потрошувачка на оцет води до губење на тежината, а оцетот е главната состојка во киселите краставички!

  • Отстранување на грчеви во мускулите

Друга студија покажа дека консумирањето кисели краставички и нивниот сок ги намалува грчевите во мускулите кај спортистите.

Ако се подготвувате за важен натпревар или едноставно се плашите од грчеви, пробајте кисели краставички и расол

  • Витамини и антиоксиданси

Освен што ги спречува грчевите, киселите краставички се многу богати со антиоксиданси и витамини Ц и Е. Тоа е вистински витамински коктел и моќен имунолошки модулатор, се вели во студијата спроведена од списанието „Космополитан“. Накратко, кажете им збогум на настинките и грипот!

  • Ваш сојузник во справување со болките при менструација

Ако копнеете за нешто солено во најлошите денови од вашиот период, киселите краставички се совршени. Не само што се нискокалорични, туку и го спречуваат апетитот поради нивната киселост.

  • Краставици против загуба на крв

Киселите краставички се одличен извор на витамин К. Една краставица содржи 15% од препорачаната дневна количина. Што работи? Витаминот К е одговорен за згрутчување на крвта. Ако ви недостасува овој витамин, дури и мала рана може да доведе до голема загуба на крв.

  • Лек за мамурлак

За крај, совет кој ќе им помогне на многумина. Киселите краставици можат да помогнат да се спречи мамурлакот. Се вративте дома од забава и не се чувствувате добро затоа што пиевте премногу? Јадете две големи кисели краставички пред спиење и нема да имате проблеми. Киселината го разградува алкохолот, па нема да имате мамурлак и по прилично „убава вечер“.

ИЗВОРАло
претходниот член,Генералниот директор на СЗО: Пандемијата е далеку од завршена!
Следната статијаРецепт за сочни, меки и зачинети компири, послужени со месо

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде