Иако генетиката и факторите на начин на живот ја одредуваат стапката на стареење, одредени витамини не само што го забавуваат процесот, туку исто така го подобруваат целокупното здравје и благосостојба. Еве кој.

Витамин А

Потребно за обновување и раст на клетките, внесувањето на соодветни количини на овој витамин ги штити сите органи. Го одржува општото здравје на очите, намалувајќи го ризикот од развој на дегенерација на макулата (честа причина за губење на видот кај постарите лица) и помага во борбата против темните кругови под очите.

Може да го најдете во креми на база на ретинол, а кога станува збор за храна, следната храна ја содржи во изобилство: спанаќ, брокула, кеale, зелена салата, моркови, тиква, диња, босилек и оригано.

Исто така, споменатиот витамин е дел од црн дроб на животни и риби, јајца, млеко и сирење.

Витамин Ц

Тој е моќен антиоксиданс кој го намалува стареењето на клетките со неутрализирање на слободните радикали. Покрај тоа, витаминот Ц е неопходен за градење колаген, важен структурен протеин на кожата кој ги намалува брчките и ја прави кожата цврста и младешка. Најдобар извор на овој витамин се овошјето од семејството цитруси, јагоди, брокула и пиперки.

Има силни својства против стареење и е од витално значење за функционирањето на органите. Помага во спречување на трошење на мускулите (што обично започнува во триесеттите години) и ја зголемува стапката на метаболизам што значи дека согорува маснотии побрзо и го забавува зголемувањето на телесната тежина во староста.

Витамин Б

Витаминот Б ја подобрува концентрацијата и спречува заборав на кои обично се склони постарите луѓе.

Витаминот Б3 ја подобрува способноста на кожата да ја задржи хидратацијата, што честопати се губи во староста.

Најдобар извор на витамини од групата Б се пилешкото, јајцата, млекото, печурките, оревите и повеќето овошја и зеленчуци.

Витамин Д

Овозможува апсорпција на калциум и е важен за здравјето на коските. Витаминот Д спречува развој на остеопенија и остеопороза кај жени во менопауза. Покрај тоа, тој има позитивен ефект врз имунитетот.

Најдобар извор на овој витамин е сончевата светлина, но може да го најдете и кај масни видови риби (туна, скуша, лосос).

Помали количини има во јајцата, сирењето и говедскиот црн дроб. Можете исто така да го земате во форма на додатоци, но пред тоа треба да се консултирате со фармацевт или лекар.

Витамин Е

Овој моќен антиоксиданс ги штити мембраните на клетките помагајќи и на кожата да ја задржи хидратацијата, правејќи ја младешка.

Покрај тоа, истражувањата покажуваат дека витаминот Е исто така штити од кардиоваскуларни заболувања: неговата активност спречува оштетување што може да настане поради дејството на слободните радикали и спречува формирање на тромби.

Најдобри извори на овој витамин се ореви, пченични никулци, овес, авокадо, млечни производи и лиснат зелен зеленчук. Производите за нега на кожата се претежно збогатени со овој витамин.

Витамин К

Овој витамин помага да се одржи јачината на коските, како и да се намалат темните кругови под очите. Најдобри извори на витамин К се спанаќ, зелена салата, кељ, цвекло, зеле, цвекло и нехидрогенизирани растителни масла.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде