Салата Оливие е традиционално јадење – салата во руската кујна, кое е популарно и во други постсоветски земји, многу европски земји, Иран, Израел, Монголија и исто така низ цела Латинска Америка.

Во различни современи рецепти, тоа обично се прави со варен компир на коцки, морков, кисела краставица. зелен грашок, јајца, целеријан, кромид, варено пилешко (понекогаш шунка или виршли) , со додадена сол, бибер и сенф за подобрување на вкусот, и на крај смесата соединета со мајонез.

Во многу земји, јадењето обично се нарекува руска салата. Постои варијација наречена столичка салата која е исто така е популарна во руската кујна.

Во Русија и другите постсоветски држави, како и во русофонските заедници ширум светот, салатата стана едно од главните јадења на масите односно закуски кои се служат за време на прославите на новогодишната ноќ.

Russischer Oliviersalat.JPG
Домашно подготвена руска салата обично е една од главните закусни на прослава на Нова Година во многу земји ширум светот

Историја

Оригиналната верзија на салатата била измислена во 1860-тите години од готвач со белгиско потекло, Лусиен Оливие, готвач на Ермитаж, еден од најпознатите ресторани во Москва.

Салатата на Оливие брзо стана неизмерно популарна кај редовните гости на Ермитаж и се создала чинија со потпис на ресторанот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде