Тоа е форма на отпор, сила која ни помага да се справиме со животните тешкотии, не прави самоуверени, храбри и одлучни во прифаќањето на предизвиците.

Знајте дека мекото срце е посилно од тврдото, водата е посилна од каменот, а љубовта е посилна од насилството- Херман Хесе.

Ако сакате да станете емотивно посилни, важно е да се посветите на себе, да развиете љубов кон своето битие и да си поставите приоритети – одлучете што сакате, а што не сакате во вашиот живот…

Вежбајте самосвест 20 минути на ден

Исто како што дел од денот го посветувате на вежбање, читање или гледање телевизија, добро е да си дадете малку простор да вежбате самосвест.

Одвојте 20 минути во текот на денот за да се оддалечите од се што ве опкружува, да бидете сами и да се справите со вашите мисли.

Копајте во себе и станете свесни за тоа што најмногу влијае на вашиот живот и на вас, што ви користи и што ве кочи.

Прифатете негативни емоции

Многу луѓе имаат тенденција да ја потиснуваат тагата, лутината, незадоволството, чувствата на разочарување. Но, емоционално силните луѓе едноставно ги прифаќаат.

Запомнете дека прифаќањето не значи предавање. Кога ги прифаќате негативните емоции, покажувате дека сте свесни за внатрешните процеси и наоѓате решенија за полесно да се ослободите од нив.

Сфатете дека тешкотиите не се пречки, туку предизвици

Многу е важно да се даде смисла и цел на секој животен проблем. Треба да ги гледате како предизвик, шанса за учење, а не како крај на друг пат и нешто трауматично.

Она што на прв поглед изгледа како крај е всушност отворена врата за создавање нешто ново.

Не заборавајте дека промената е дел од животот

Една од карактеристиките на емоционално отпорните луѓе е нивниот ентузијазам. Ентузијастите имаат внатрешна сила која им дава енергија за борба.

Сакаат да бараат нови предизвици и да се справуваат со нив. Промената е дел од животот, и иако можеби не изгледа така во моментов, можеби токму таа промена ве води на вистинското место за вас, во вистинско време.

Вежбајте благодарност

Секојдневното практикување благодарност е исцелување. Обидете се да водите дневник за благодарност и запишете ги сите позитивни работи за себе и сè што ве мотивира и ве прави емотивно посилни

Денес е најдобриот ден да ги остварите вашите соништа

Борете се за она што го сонувате и не ги одложувајте вашите соништа и среќа. Сега е вистинскиот момент да го исполните она што го сакате, сега е вашата шанса да направите голема пресвртница.

Не очекувајте дека „еден ден“ нешто ќе се промени и вие ќе бидете среќни. Бидете среќни сега и овде, и активирајте ги вашите соништа во сегашниот момент.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Сомневања за фалсификат на изборите во Република Српска
Следната статијаМакедонија не се откажува од наследството од Југославија: Земја во која се уште се вози по патишта од СФРЈ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде