Семејните терапевти сметаат дека шест месеци се минимум, но новите партнери мора да разберат дека тоа е деликатна игра која обично бара здрава дистанца.

Пред да се состанат, родителите треба да размислат за следните шест работи: каква е иднината на новата врска, возраста на детето, колку поминало од разводот, како децата се приспособиле, односот со другиот родител и интересот на новиот партнер за средба со децата.

Новите партнери можат да играат позитивна улога во животот на децата, но тие треба полека да ја градат таа врска и да се однесуваат како пријатели, а не како претпоставени.

ИЗВОРАло
претходниот член,Во кои години љубовниот живот е најатрактивен?
Следната статијаЗголемен број на пријави за семејно насилство од деца кон родители

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде