Понудата е на маса, но платата е помала од очекуваната. Не бидете срамежливи, обидете се да преговарате за поголема плата.

На интервјуата за работа, преговарањето за платата на идниот вработен често е непријатна тема, како за работникот, така и за работодавачот. Кога е вистинско време да се започне оваа тема, дали да ја започне работодавачот или работникот – ова се прашања на кои никој не може да даде точен одговор.

И додека едни наведуваат дека е добро оваа тема да се отвори веќе во првата рунда преговори, други сметаат дека треба да се чекаат последните рунди и дека вработениот никако не треба прв да ја отвори.

Како и да ја започнете темата за плата, денес работодавачите и вработените се согласуваат во едно – поради недостигот на работна сила, вработените во моментов имаат поголема предност на ова поле.

Постојат многу фактори поради кои идните вработени треба да го покренат прашањето за платата во најраната можна фаза од преговорите за работа. Во повеќето земји, на пазарот на трудот има две слободни работни места по вработен. Работниците во моментов се во голема предност бидејќи имаат избор, изјави за Си-Ен-Ен Линда Бабкок, професор по економија на Универзитетот Карнеги Мелон.

Драго ми е што се запознавме, колку плата очекувате?

Денес компаниите се порано ја покренуваат темата за плата. Некои од платите на нивните идни вработени се наведени и во самите огласи за работа, додаде Кејт Диксон, извршен директор и основач на Диксон Консалтинг.

Иако, според Диксон, директниот пристап е најдобар, тој посочува дека работниците во овој сегмент треба да бидат внимателни и да бидат добро информирани за компанијата пред самото интервју.

Според неа, работникот треба да го праша својот иден работодавач за општите движења на платите во компанијата или секторот за кој аплицира. За да може да го договори својот приход, работникот мора да ја знае деловната култура на компанијата – дали има бонуси и награди, колкави се просечните плати на другите колеги, како изгледа патеката за унапредување итн.

Цените растат. Колкава треба да биде платата на работникот?
Понудата е на маса, но платата е помала од очекуваната. Не бидете срамежливи, обидете се да преговарате за поголема плата. Преговорите се дел од деловниот процес.

Ако сметате дека заслужувате повеќе, не двоумете се. Обидете се да преговарате за повисока плата или бонуси, велат експертите.

Работодавачите денес тешко наоѓаат квалитетна работна сила, а ако на нестабилната состојба на пазарот на труд ја додадеме и инфлацијата што не погоди, не треба да се срамиме да го побараме она што со право ни следува, вели Рели Дерфлер-Розин, Професор по менаџмент и организација на Роберт Х. Смит.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Пулсирачка евокација на минатото
Следната статијаПоучна приказна за сите кои фрлаат ѓубре покрај патот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде