Голф завршил запленет од полицијата во Романија, поради тоа што лицата кои патувале со него оставиле ѓубре покрај патот.

Покрај камерите поставени специјално за следење на возачите кои можеби ќе одлучат да фрлаат ѓубре на просторот за одмор, во тој момент пристигнала и полицијата, па прекршителите биле фатени на дело.

Според извештаите, на снимката, која ќе послужи како доказ, се гледа како жена собира ѓубре во пластична кеса и потоа го фрла во тревата покрај патот. Полицајците виделе што се случило и веднаш застанале.

Тие решија да го применат законот. Заедно со казна од 1.100 евра, полицијатае го одзеле и стариот голф. Дополнително, локалната агенција за заштита на животната средина го казнила возачот и со 1.000 евра.

Властите на Европската унија и националните регулатори од земјите-членки донесоа строги казни за оние кои не ги почитуваат правилата кога станува збор за депонирање на ѓубрето.

Локалните власти објаснија дека овој VW Golf е четвртиот автомобил запленет од сопствениците на отпадоци кои биле фатени на дело. Возачот засега не може да си го земе автомобилот назад, а ќе треба да докаже дека не го прекршил законот, туку откако ќе ја плати казната.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Сега е вистински момент да преговарате за повисока плата!
Следната статијаДенеска сончево со мала нестабилност, викендот ќе биде пеколно топол!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде