Рударскиот гигант Рио Тинто во Австралија сè уште има 1.780 дозволи за уништување на светите места на австралиските Абориџини, тврдат истражителите кои работат на случајот со уривањето на античките пештери во областа на клисурата Јуукан, што се случи оваа пролет, објави лондонски Гардијан.

Во напнатите дебати со законодавците, лидерите на Рио Тинто остануваат категорични дека ја преземаат одговорноста за „лошите одлуки“ што доведоа до уривање на 46.000 години стари пештери од Абориџините.

Инцидентот се случил за време на работите за проширување на рудникот во клисурата Јуукан, во мај годинава.

До нова одлука, 1.780 одобренија за дела во сопственост на оваа рударска компанија, како што се наведува, ќе останат во сила сè додека не се преиспитаат старите закони за наследството на Абориџините.

Тоа значи, тврди Гардијан, дека компанијата може легално да ги уништи тие локации.

Претставници на Рио Тинто, пак, велат дека секое од тие одобренија се разгледува во соработка со традиционалните земјопоседници, а во истрагата сведочеа директорот на таа компанија, ан Себастијан Жак, директорот за експлоатација на железна руда, Крис Солзбери и шефот на корпоративните работи, Симон Нивен.

Тие рекоа дека даваат оставка заради дејствијата на компанијата, што доведе до уништување на сатиричните засолништа на Абориџините, кои се сметаат за многу важно археолошко наследство во Австралија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде