Поранешниот француски претседател Никола Саркози одговара на обвинение за корупција и трговско влијание во скандал со прислушување телефони, прво за 65-годишниот политичар кој се соочи со неколку други судски истраги од напуштањето на функцијата во 2012 година.

Саркози е обвинет дека се обидел нелегално да добие информации од судија за истрага во врска со него во 2014 година.

Нему му се суди пред судот во Париз заедно со неговиот адвокат Тиери Херцог (65) и судијата Џилберт Азиберт (73).

Тие се соочуваат со затворска казна до 10 години и максимална парична казна од 1 милион евра (1,2 милиони американски долари), иако негираат какво било злосторство.

Сослушувањата се закажани за 10 декември.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде