Ако вашата цел е да го прочистите телото и да разбудите нова енергија, ослободете се, барем за некое време, од храната што „го отежнува“ и ја забавува работата на организмот.

Додека се чистете отстранете од менито:

 • кафе и сите пијалоци со кофеин
 • слатки и сите рафинирани шеќери
 • алкохолни пијалоци
 • газирани пијалоци (вклучувајќи ги и оние што не содржат шеќер)
 • сол (обидете се да не ја посолувате храната што ја подготвувате дома и да го рафинирате вкусот на јадењето со други зачини)
 • млеко и млечни производи
 • месо, а особено производи од месо (и сите заситени масти)
 • готова храна и високо преработена храна (богата со конзерванси, бои, засилувачи на вкус и други додатоци)
 • слатки и солени закуски.

Задолжителна храна на вашето мени:

Главните сојузници во прочистувањето на телото ќе ги најдете на пазарот или во блискиот супермаркет. Бидете сигурни дека ги вклучивте во менито, бидејќи тие ќе помогнат да се забрза метаболизмот и да се поттикне излачувањето на штетните материи од телото.

 • Јаболка
 • Цвекло
 • Спанаќ
assorted fruits at the market
 • Брокула
 • Артишок
 • Зелена салата
 • Моркови
 • Грејпфрут
 • Зелка бела и црвена
 • Кромид и праз
 • Анасон
 • Цели житарки

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде