Дејвид Соломон, ќе добие 10 милиони УСД намалување на платата за вмешаност на банката во корупцискиот скандал од 1 МДБ. 1МДБ беше инвестициски фонд формиран од малезиската влада, кој изгуби милијарди поради измамнички активности. Глобалната мрежа на измами и корупција доведе до 12-годишен затворски казна за екс-премиерот на Малезија Наџиб Разак, што тој го оспорува пред повисок суд.

Голдман Сакс ја нарече својата вмешаност во скандалот „институционален неуспех“. Голдман Сакс помогна да се соберат 6,5 милијарди долари за 1МДБ со продажба на обврзници на инвеститори, чии приходи беа во голема мера украдени.

Обвинителството тврди дека високи извршни директори на Голдман ги игнорирале предупредувачките знаци на измама во нивната соработка со 1МДБ и Јхо Лоу, советник на фондот. Двајца банкари на Голдман се кривично обвинети за скандалот.

Платата на г. Соломон ќе беше повисока за 10 милиони УСД, но за дејствијата што ги презеде одборот на директори му ја намали како одговор на сагата од 1 МБД, рече Голдман Сакс во вторникот. Додека откриваше дека неговата плата паднала на 17,5 милиони американски долари за 2020 година, банката истакна дека Соломон не бил свесен за корупцијата.

Тој не бил „вклучен и не бил свесен за учеството на фирмата во каква било незаконска активност во тоа време … одборот ја смета материјата од 1МДБ како институционален неуспех, не е во согласност со големите очекувања што ги има за фирмата“.

Пакетот на г-дин Соломон се состои од 2 милиони долари во основна исплата, бонус од 4,65 милиони долари и 10,85 милиони долари како компензација заснована на акции.

Успешна година

Во октомври, Голдман се согласи да плати скоро 3 милијарди американски долари на владини претставници во четири земји за да ја заврши истрагата за работата што ја изврши за 1МДБ. Банката собра 600 милиони долари за уредување на продажбата на обврзниците во 2012 и 2013 година.

Минатите години наназад поради истрагата на регулаторите ширум светот, вклучително и оние во САД, Велика Британија, Сингапур, Малезија и Хонг Конг. Вкупно, зделките на Голдман со 1 МББ ја чинеа банката повеќе од 5 милијарди долари.

И покрај трошоците и казните од последиците од скандалот со 1МДБ, 2020 година беше успешна за деловните активности на Голдман со годишен приход од 44,6 милијарди долари, што е најголем од 2009 година.

Банката со седиште во САД доби огромен поттик од закрепнувањето на глобалните берзи од длабочините на рецесијата на коронавирусот.

ИЗВОРBBC News
претходниот член,Русите вршат најефикасна и најбрза достава на вакцините
Следната статијаСТАРЕЕЊЕТО И СТАРАТА ПОПУЛАЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде