Русија ќе реагира доколку Босна и Херцеговина преземе чекори кон влез во НАТО, бидејќи Москва би го сфатила тоа како акт на непријателство, објави во четвртокот руската амбасада во Сараево, пренесува Ројтерс.

БиХ одамна ги прогласи стратешките цели за интеграција во НАТО и Европската унија, додека претставниците на Република Српска сакаат земјата да остане неутрална и да остане надвор од воениот сојуз предводен од САД.

Босна и Херцеговина и Србија се единствените две земји од Западен Балкан кои останаа надвор од НАТО откако Македонија се приклучи на алијансата минатата година.

Во четвртокот, новиот руски амбасадор во Босна, Игор Калабухов, се состана со Жеjко Комшиќ, хрватски член на претседателството на БиХ, кој се залага за интеграција на Босна во НАТО.

Во соопштението од канцеларијата на Комшиќ не се вели дека интеграцијата во НАТО е една од темите на состанокот, но се вели дека тие разговарале за реформите што Босна треба да ги преземе за да се приближи кон членството во ЕУ.

Комшиќ и членот на претседателството на Бошњаците, Сефик Џаферовиќ, одбија да се состанат со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во декември, велејќи дека тој покажал непочитување кон нивната земја по состанокот со членот на српското претседателство, Милорад Додик, бидејќи не беше веено знамето на БиХ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде