Сексот може да биде романтичен, анималистички, треба да биде пријатен, егалитарен, неуреден, но на добар начин, забавен.  Честопати, сексот е збунувачки до бескрај. Кога станува збор за кулминација на момче, рутината е прилично едноставна: Ќе се „загреете“ малку, има некаква телесна стимулација или триење или партнерска стимулација, а потоа кога ќе стигнете до точка на неповрат – ослободување!

Но, оргазмите на жените може да бидат збунувачки како заговор на Вестворлд. Прво, треба да се чувствуваме многу пријатно околу нас, а потоа да се сетиме дали утрово ја оставивме пеглата за коса вклучена, да се увериме дека ја исклучивме од струја, а потоа да се потсетиме дека се лапаме со момче што навистина го сакаме. Крвта набрзина стигнува до нашите гениталии, а допирањето од тогаш треба да биде правилно – не премногу тврдо, не премногу меко и обично на точно место. Работите одат добро! Ние го чувствуваме тоа! Па дури и тогаш, понекогаш кога оргазмот се искачува како огномет – пуф!

Значи, не е баш шокантно да се прочита новото истражување во „Џурнал за сексуална медицина“, во кое се вели дека мажите имаат потешкотии да кажат кога (или дури и дали) кулминираат жените за време на сексуално искуство. Во студијата, која испита национален репрезентативен примерок од скоро 1.700 млади брачни парови, истражувачите откриле дека 43 проценти од сопрузите погрешно перцепираат колку често оргазам имаат нивните жени, во повеќето случаи преценувајќи ги О-те на нивните жени. Запомнете, овие не беа случајни смувувања, туку луѓе кои ставаија прстени на нив и, забранувајќи какви било ситуации од типот  свршеник на 90 дена пробно, имаа околу неколку години да ги истражат едни со други своите тела.

„Општиот недостаток на свесност кај мажите беше изненадувачки“, вели Нејтан Леонард, д-р. кандидат на Универзитетот во Торонто и главен автор на студијата. „Очекувавме [јаз во свеста], но толку висок процент ни кажува дека ова е многу раширено прашање“.

Зошто конфузија – и зошто е важно

Ако погледнете наоколу, ќе започнете да гледате слични податоци во други помалку, хм, научни места. Неодамнешното истражување спроведено на 1.000 мажи од страна на стартапот за играчка за секс Кани – кои очигледно прават симулатор за орален секс – прашаа дали мажите им обезбедиле оргазам на партнерките за време на орален секс. Педесет и седум проценти од мажите одговориле да. Но, на прашањето дали знаат што сакаат нивните партнери за време на орален секс, 59 проценти од момците рекле дека не знаат. И тогаш 67 проценти изјавиле дека понекогаш не биле ни сигурни што прават за време на орален секс.

Можеби е вистина дека сите тие мажи навистина им давале на жените оргазам. Но, тие исто така би можеле да добијат лекција за тоа што жените навистина сакаат во кревет – дури и ако не мислат дека им е потребно. Друго неодамнешно истражување покажа дека 42 проценти од мажите си дале оценка А во кревет. Убаво, момци.

Па, што навистина се случува овде? Зошто се појавува разлика помеѓу она што мажите мислат дека се случува и. . . реалност? (Пред да одите таму, да, фалсификување се случува, но не можете да го лажирате тоа засекогаш.) Не сите мажи се безнадежни околу вагината. Но, тоа не е да се каже дека некои од вас не може да користат освежување.

За разбирање на женскиот оргазам треба извесна пракса, но важно е да се школувате на задоволство на вашиот партнер, вели сексуалниот терапевт Иан Кернер, д-р, човекот кој буквално ја напиша книгата за тоа, 2004 г. Таа свршува прва. „Во мојата пракса, има многу празнини во оргазмот и нерамнотежа“, вели Кернер. „И можам да ви кажам дека ако кој било партнер не ужива постојано во секс и оргазам, тоа може да има големо негативно влијание врз врската“.

Се разбира, повеќето момци во посветена врска сакаат да му угодат на својот партнер за време на сексот. „Во огромното мнозинство на случаи, сопругот сака неговата сопруга да биде задоволна од сексуалното искуство и сака таа да доживее оргазам“, вели Леонард. „Понекогаш мажите треба само да имаат храброст да ја кажат темата, да разговараат и да бидат подготвени да ги прилагодат работите што ги прават за да се осигураат дека и таа има добро искуство.”

Што вели таа

Бидејќи како жената доаѓа до оргазам може да биде комплицирана како обидот да се разбере биткоинот (сериозно, што е тоа?), Ги замоливме вистинските дами и експерти да ни кажат што сакаат жените повеќе во кревет – и зошто е важно да го добиете тоа.

Првото прво: Жените дефинитивно сакаат да доживеат оргазам, веројатно исто колку и вие. „Има големо, културно пропагирано недоразбирање, жените не се грижат толку многу за оргазам за време на сексот, како за мажите“, вели Кернер. „И, тоа им прави неправда на жените“. Всушност, во студијата на Леонард, сексуалното задоволство на сопругата беше директно поврзано со зачестеноста на нејзините оргазми. Колку почесто оргазирала, толку повеќе била сексуално активна.

Но, има повеќе за добар секс отколку кревето-крешечки климакс. Колку и да е примамливо да брзате кон акција на ставање на П во В, додека облеката сè уште го погодува подот, вреди да поминете некое време за да ги загреете нејзините подобри региони, вреди. Повеќето жени, до 77 проценти во некои истражувања, велат дека предиграта е неопходна за добар оргазам. „Најдобрите видови на сексуални искуства што ги имав се кога не станува збор за секс“, вели Зои, 21 година. „Толку често чувствувам дека мажите се во него само за да пенетрираат и да завршат, што значи дека ја прескокнуваат предигра, и штом ќе завршат, готово е. Шансите се ако сте завршиле, таа сè уште не.”

Според Кернер, на повеќето жени им се потребни најмалку 15 до 20 минути пред-пенетративни игри (бакнување, допирање и секси разговор) за да се возбудат. „Мислам дека грешката што ја прават многу мажи е размислувањето:„ О, влеговме во кревет, се соблековме, ја бакнував 30 секунди и сега ќе се спуштам на неа две минути, а потоа и јас “ ќе го вметнам мојот пенис “, вели Кернер. „Постои цел Закон што недостасува“. Женската возбуда бара време, но вреди да се почека.

Кога станува збор за орал, направете го тоа. „Освежувачки е кога мажите паѓаат на колена пред жената“, вели Елизабет, 21 година. „И подобро е ако не станува збор за размена на тит-за-тат, туку на неочекуван потег, без претпоставка дека ќе ‘ја возврати услугата“. таму долу, жените сакаат да бидете внимателни и со вашата техника. „Има разлика помеѓу пенетрирачки јазик и рамен јазик“, вели Грејс, 32. Таа е љубител на рамен јазик – тоа создава помек допир.

Потезите што ја водат таму

Предлози од индивидуални жени, се разбира, се субјективни, но тие не се само анегдотски. Постојат сериозни податоци за да направите цела студија за тоа каков вид допири најверојатно ќе предизвикаат оргазам кај жените. Изненадувачки, повеќето техники вклучуваат клиторис, тоа нервно-спакувано подрачје на врвот на местото каде што се среќаваат нејзините лабии. Има големина на глава на моливот за бришење и е преполна со илјадници нервни завршетоци – слична на количината во пенисот.

Минатата година, Институтот Кинси соработуваше со OMGYes, веб-страница заснована на истражување, која ги едуцира корисниците за задоволството на жените, во една револуционерна студија, која откри точно каков вид клиторична акција ги тера жените да достигнуваат кулминација. Од 1055 силни примероци, 37 проценти од жените рекле дека им е потребна стимулација на клиторисот за оргазам за време на сексуален однос, додека други 36 проценти рекле дека тоа не е потребно, но дека го подобрува целото искуство.

Истражувачите влегоа уште подлабоко и прашаа каков вид клиторичен допир допаѓаат жените, а две третини од испитаниците изјавиле дека уживаат во директно допирање на клиторисот. На прашањето за формата и стилот на допирање, жените одговорија дека им се допаѓа, по овој редослед: движења нагоре и надолу, кружни, рамо до рамо, пулсирачки (брзо туркање на едно место), притискање, а потоа треперење. За моделите на допир, скоро сите жени во студијата изјавија дека претпочитаат повторени, ритмички движења. Скоро еднаков број рече дека им се допаѓаат кружни движења околу клиторисот.

Вашите прсти и јазик никогаш повеќе да не се изгубат.

Како да зборуваме за тоа – со доверба

Дури и кога точно знаете што копнеат повеќето жени, вистината е дека секоја жена е различна. Оргазмичкото тешко дишење на една жена може да биде сигнал на друга жена дека е само, добро, уморна и без здив. И не сите жени лелекаат и завиваат додека ќе достигнат кулминација, дури и ако тоа ве научи порното како тинејџери. Има само еден начин вистински да дознаете што сака жената со која спиете: Треба да ја прашате.

Предиграта може да биде одличен начин да се започне разговорот, вели Кернер. „Возбудата всушност ослободува неврохемиски коктел што ве дезинхибира малку, па искористете го тоа време како можност да започнете комуникација“, сугерира тој. Како што започнува пред-секс прелиминарна сесија, започнете да опишувате ваша фантазија, а потоа прашајте ја нејзината. Или опишете ги деловите од нејзиното тело што најмногу ги сакате – а потоа бакнете ја таму.

Ако не можете да откриете дали го чувствува тоа, застанете за секунда и направете анализа прашувајќи ја: „Дали се чувствува добро?“ Ако одговорот е негативен, пренасочете. И не грижете се за тоа да се меша со протокот, кој може да се продолжи. „Да се ​​биде внимателен е жешко“, вели Елизабет. „Тоа покажува дека сте во мене и дека ќе си поминете убаво“. Плус, вели Кернер, начинот на кој комуницирате рано на сексуална сесија (и во врска) го отвора патот за разговори во иднина. И уште помалку конфузија.

Како да ја задоволиме во секој момент

Пред: На почетокот на играта, поминете време милувајќи и бакнувајќи ги нејзините помалку очигледни ерогени зони: внатрешноста на зглобовите, зад колената, ушните лобуси. Меките допири во неочекувани области создаваат жешка интрига – и ви даваат можност да ја пратите по патот.

Во текот на: На повеќето жени им е потребна стимулација на клиторисот до оргазам – тоа е наука! Кога правите кучешки стил, поставете прст меѓу нејзините нозе и поместете го од едната на другата страна, како бришач на шофершајбната. Да и се посвети внимание на К-точката е скоро загарантиран начин да се осигураме дека е задоволна.

После тоа: Некои експерти велат дека „последователната игра“, времето што го поминувате во гушкање и враќање на добро завршената работа, е исто толку важно како и самото дело, бидејќи ја зајакнува вашата врска. Поминете време во прегратки едни на други откако и двајцата сте доживеале оргазам – откако ќе завршите.

ИЗВОРMen's Health UK
претходниот член,Дали преработената храна нè направи луѓе?
Следната статијаБрза и превкусна песок торта: Готова за 30 минути

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде