Отсега, имате уште една причина да го сакате овој пијалок. Виното, особено црвеното, содржи многу важно полифенолно соединение – ресвератрол, кој се наоѓа во кората на грозјето. Може да биде многу важен сојузник во борбата против постојаните габични инфекции, но и многу други болести.
  • Која е тајната на ресвератролот?

Ова соединение има антигабична функција, бидејќи растението го синтетизира за да се одбрани од габи.

А поголема количина на ресвератрол има лоза која помалку се третира со фунгициди, додека во органските лозја е најзастапена.

Она што е интересно, во процесот на добивање вино, контактот со кожата ја зголемува содржината на ова чудесно соединение.

  • Како може сè да ви помогне?

Придобивките од ресвератрол се многубројни. Може да ви ги реши проблемите со разни болести, како што се: кожни, кардиоваскуларни, невродегенеративни, автоимуни, дебелина, дијабетес тип II, замастен црн дроб, инфективни, онколошки.

Исто така го успорува процесот на стареење, па со него може да бидете долго време млади.

ИЗВОРАло
претходниот член,Креаторите на „Јавна соба“ Д. Костовски и М. Паневски осудени на по 4 години затвор
Следната статијаЗошто е грешка да носите високи потпетици на работното место?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде