Сепак, овие чуда на природата можат да направат многу повеќе за вас и вашиот дом, па затоа еве четири одлични причини зошто треба да чувате свежо цвеќе во вашиот дом.
  • Цветовите го чистат воздухот

Разбирливо е дека цвеќињата го подобруваат мирисот во просторијата, но дали знаевте дека некои цветни растенија исто така можат да го филтрираат и исчистат воздухот во просторијата?

Според студиите, лилјаните, герберите и бромелијадите можат да помогнат во отстранувањето на штетните токсини од воздухот, па дури и да го подобрат ноќниот одмор, бидејќи ослободуваат голема количина кислород.

Така, не само што изгледаат свежо, туку и го освежуваат воздухот! Покрај тоа, цвеќињата што луѓето често ги избираат за своите мириси, како што се розите, исто така помагаат да се подобри расположението на луѓето и да се одржи опуштена атмосфера благодарение на нивните моќи за ароматерапија.

  • Цвеќињата ја разубавуваат собата и вашето расположение!

Не е претерување да се каже дека малку боја може многу да помогне. Поставувањето цвеќе во просторија каде што можете да го видите може дури и да го подобри вашето расположение и да ви помогне подобро да се поврзете со другите луѓе.

Студијата на Харвард од 2006 година забележала дека учесниците кои засадувале цвеќиња околу своите домови на локации каде што можеле да се видат секојдневно доживеале забележително зголемување на расположението, како и поголемо сочувство за другите луѓе!

Ако сметате дека собата во вашиот дом е магнет за негативна енергија, внимателно поставен букет лилјани може да ви помогне.

  • Цветовите можат да го комплетираат дизајнот на вашиот ентериер

Добрата работа кај цвеќињата е тоа што ги има во сите облици, големини и бои. Тие се совршен начин да го комплетирате вашиот нов дизајн на домаќинството или да ви помогнат да ја преиспитате внатрешноста на вашиот дом.

Исто така, многу е лесно да се изберат цвеќиња што ќе одговараат на различни личности во зависност од видот на преференциите и стиловите што се обидувате да ги постигнете.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Научна студија: Печурките може да го препознаат значењето на дури 50 зборови
Следната статијаГрад Скопје најави нов начин на кој ќе се третираат нападите од улични кучиња

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде