Супа од лук направена со околу 50 чешниња лук, црвен кромид и мајчина душица може да ги победи повеќето вируси на грип, настинки.

Се чини дека антибиотиците и другите лекови сè почесто не издаваат, а луѓето повторно се свртуваат кон природата, бидејќи вирусите и бактериите од ден на ден стануваат се поотпорни и посилни.

Она што е интересно кај лукот е тоа што мутациите, промените и новите вируси не играат улога врз него, тој успешно се бори против сите „новодојденци“.

И, тоа е најмногу благодарение на хемискиот алицин.

Истражувањето на Универзитетот во Вашингтон покажа дека лукот е до 100 пати поефикасен од двата најпопуларни антибиотици во борбата против болести предизвикани од бактерии, кои најчесто се одговорни за болести пренесени од храна.

Кога кршите лук, се ослободува алицин, што докажано помага во намалување на холестеролот и крвниот притисок, но исто така спречува затнување на крвните садови.

Алицин и други состојки во лукот убиваат многу штетни организми како што се вируси и бактерии кои предизвикуваат настинки, грип, болки во увото.

Ако верувате во лук, тогаш направете ја оваа магична супа.
  • Околу 50 чешниња лук (околу 5 глави), исчистени и излупени
  •  малку путер
  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 поголеми црвени кромиди, исецкани
  • 1 лажица сецкана свежа мајчина душица
  • 6 чаши (250 ml) чиста супа од пилешко (супа)
  • 1 букет свежи билки – каша, мајчина душица, ловоров лист (можете да користите и суви зачини)
  • 3 чаши стар леб исечен на коцки
  • 1 чаша полномасна павлака
ИЗВОРlifepressmagazin.com
претходниот член,Научна студија: Колку кафе е премногу за нашиот мозок
Следната статијаВладета Јеротиќ: Најголем број од болестите се психосоматски

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде