дома животен стил Рецепт за магично „смути“ – Одличен појадок за луѓе кои работат на...

Рецепт за магично „смути“ – Одличен појадок за луѓе кои работат на комјутер

Постојаниот фокус на мониторот носи здравствени ризици кои може да ги надминете со правилна исхрана

154
0

Иако се конзумира преку чаша, смути не е пијалок туку заменува цел оброк.

Тоа е поради богатите состојки на смути кои се храна за целото тело и извор на долгорочна енергија за оптимална функција на организмот.

Смути често може да биде одлична идеја за појадок бидејќи ќе ви заштеди време за приготовка и ќе ви даде доволно енергија за тековниот ден.

Ви предлагаме рецепт за магично смути кое се препорачува како чаша со доручек:

  • Сок од 2 портокали
  • Сок од 1 лимон
  • 1 морков
  • Неколку листови спанаќ
  • Малинка, капина или јагода

-Овие состојки ќе ве снабдат со витамин Ц и ќе го подобрат вашиот имунолошки одговор, богати се со железо благодарение на што ќе имате доволен проток на кислорот до клетките, ќе добиете доволно витамин А што ви е особено потребен за вашиот вид доколку сте постојано изложени на УВ зраци од лап топот, телефонот или таблетот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде