Со доаѓањето на летото, започнува побарувачката во аптеките за сончање и самопотемнување.

Во лето, тен е императив, а за да имате прекрасна бронзена боја, ви ги предлагаме овие два испробани рецепти за правење креми и масла кои ќе ви помогнат да се сончате уште пред да ја зафатите сонцето покрај море или базен.

Какао во прав – крем за самопотемнување

Ова е совршено едноставен начин да направите свој лосион.

Потребните состојки се бел лосион без мирис кој ја хидрира кожата и 100% чист какао во прав.

Прво измешајте околу 70 мг хидратантен лосион и 50 гр какао во прав.

Проверете дали состојките се добро комбинирани и дека не остануваат грутки.

Слободно прилагодете го односот на овие состојки за да ја добиете посакуваната нијанса на вашиот крем за самопотемнување, како и количината што ви е потребна.

Имајте на ум дека кремот дефинитивно ќе биде полесен за вашата кожа отколку во сад.

Нанесете го кремот во тенок слој и важно е добро да го истриете во кожата.

Доколку сакате вашиот тен да биде постојан, ставете го овој лосион секој ден кога сте изложени на сонце.

Масло за сончање на база на морков

Маслото за самопотемнување е уште поудобно решение од кремот – се шири полесно и побрзо и не остава нерамни траги на кожата, што може да биде случај со некои лосиони.

Еве кои состојки ви се потребни за да направите масло за самопотемнување дома:

  • 3,5 литри вода
  • 500 гр свеж нелупен морков
  • 250 гр кафеав шеќер

Прво, измијте го морковот и исечете го на прстени, и донесете ја водата до вриење.

Потоа измешајте го кафеавиот шеќер со претходно подготвениот морков, па ставете го сето тоа во врела вода и оставете го да се крчка на тивок оган.

Кога варената смеса добро се олади, процедете ја да не останат грутки, по што можете да го истурите маслото во шише, по можност оној што има спреј, за полесно да се нанесе.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Ново комично шоу: Златен заб COMEDY ROOM, дебата во живо само со комичари
Следната статијаИнтервју со српскиот новинар Бобан Јовановиќ: Скопје е мост помеѓу Исток и Запад (ВИДЕО)

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде