Идеален ручек за целото семејство!

Состојки:

  • компири – 800 гр
  • павлака за готвење – 200 мл
  • сирење – 200 гр
  • масло – 2 лажици
  • вегета
  • пипер

Подготовка:

Излупете го компирот, изрендајте ја и исечете ја на парчиња со дебелина од 1 см. Измијте ги убаво. Истурете ги во подмачкана тава. Измешајте ги добро со сол.

Истурете вода за да покриете 1 прст, а потоа печете во загреана рерна на 200 степени.

Печете додека не заврши и додека водата не испари речиси. Во меѓувреме, измешајте ја павлаката за готвење со рендано сирење и бибер.

Кога компирот е подготвен, извадете го од рерна и прелијте ја со смесата од павлака. Печете додека не се формира златна кора.

ИЗВОРАло
претходниот член,ЕВРОСТАТ: Кина, а не САД е најголемиот трговски партнер на ЕУ
Следната статијаНовинарите ќе се вакцинираат во втора фаза по медицинарите

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде