Кина ги надмина САД минатата година и стана прв главен трговски партнер во Европа, покажуваат податоците на Европското биро за статистика, Евростат.

Извозот на Европската унија во Кина минатата година се зголеми за 2,2 проценти, а увозот за 5,6 проценти. Наспроти тоа, извозот во Соединетите држави опадна за 8,2 проценти, а увозот за 13,2 проценти.

Извозот на ЕУ во Кина во 2020 година изнесуваше 202,5 ​​милијарди евра, додека увозот достигна 383,5 милијарди евра.

Брисел се обидува да ги зајакне своите економски врски со Пекинг склучувајќи пакт за инвестиции меѓу ЕУ и Кина, што предизвика загриженост кај европските законодавци и граѓанското општество.

Проценките на Евростат исто така покажуваат дека трговијата со ЕУ започна да се опоравува во текот на втората половина на минатата година и дека извозот на стоки на ЕУ во остатокот од светот, како и трговијата во рамките на ЕУ, беше поголем во декември минатата година отколку во истиот месец минатата година.

За време на светската пандемиска криза, блокот го зголеми трговскиот суфицит, кој изнесуваше 30,1 милијарди евра во 2020 година, во споредба со 22,1 милијарди евра претходната година.

Кина, каде беа пријавени првите случаи на КОВИД-19, не воведе сериозни ограничувања за време на вториот бран на пандемијата, како што беше случај во многу европски земји.

Како резултат, кинеската економија е нешто поблиску до нивото на пред-пандемијата во споредба со другите делови на светот, каде ограничувањата продолжуваат да влијаат на економската активност.

Според предвидувањата на Меѓународниот монетарен фонд, во 2021 година, Кина ќе ја забележи втората најголема стапка на раст на глобално ниво.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Во Хрватска откриен „бразилски тип на коронавирус“
Следната статијаРецепт: Рендан компир, павкала и кашкавал на тава!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде