Потребно е:

  • 3 јајца
  • 200 гр ориз
  • 50 гр суво грозје
  • коцка путер
  • шеќер по желба
  • малку цимет
  • кора од лимон
  • 200 мл млеко
  • 100 мл вода

Подготовка:

Оризот добро измијте го и сварете го. Додадете 2 чаши млеко и чаша вода во 200 гр чаша ориз. Ставка 3: 1 течност (вода или млеко).

Додадете суво грозје во варениот ориз, кора од лимон со шеќер по желба, малку цимет. Изматете ги јајцата, додадете малку шеќер, а потоа полека додадете во изладениот ориз и полека измешајте.

Подмачкајте плех со дијаметар од 22 см со путер и посипете го со брашно. Протресете го оризот во тава и израмнете.

Печете на 200 степени Ц околу 50 минути. Исечете разладено. Уживајте во прекрасен десерт со фантастичен вкус.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде