Дури и најголемите компании за изнајмување бизниси сè уште немаат точни податоци за тоа колку од нивните „станари“ трајно се вратиле во своите канцеларии по пандемијата, а мотивирањето на вработените да престанат да работат од дома е главна пречка во процесот.

Голем број компании се префрлија на „хибриден“ режим на работа, што подразбира поголема флексибилност, што може да значи дека можеби имало трајна промена на пазарот на деловни простори, се вели на панелот за иднината на канцелариските решенија на Балканот.

Меѓу главните причини за враќање во канцелариите, во ситуација кога секој може да работи од каде било со пристапен интернет, се поволностите што ги обезбедува канцеларискиот простор.

Немаме сите исти услови. (Има многу причини да се вратиме во канцеларија), како што се мали станови, деца и избегнување пристап до работа со полно работно време, рече Никола Величковиќ, брокер за недвижности во Најтс

Коронавирусот предизвика „брутални промени во општеството“ и работни навики кои тешко можат да се обноват, рече Хуберт Абт, извршен директор на New Work & workcloud24.

Тој, сепак, истакна дека хибридните работни политики се разликуваат во различни индустрии, па на пример, ИТ компаниите можат да бидат во хибриден режим три до четири дена, што не е случај со другите сектори.

Работата од дома, исто така, не влијае на сите индустрии подеднакво. Некои велат дека работата од дома влијаела на продуктивноста на работниците, додека други не се согласуваат.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Четката за заби има рок на траење: Еве на колку време треба да ја менувате!
Следната статијаЗагадочна поетичност во изведбата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде