Усната шуплина содржи многу видови бактерии, но четката за заби е различна средина и може да го поттикне растот на лошите бактерии доколку не се грижи правилно, предупредува Марк Б. Дерози, член на Американското здружение за ендодонција и доцент на Стоматолошки факултет на Универзитетот во Бостон.

Вашата четка за заби може да содржи бактерии од вашата уста, кои ќе се размножуваат доколку четката за заби не се дезинфицира од време на време, пренесува „Mind Body Green“.

Четкањето на четката за заби не е тежок процес и доволно е да стекнете навика да ги отстранувате овие лоши бактерии на секои две до три недели.

  • Лесно се чисти

Четката за заби можете да ја исчистите рачно, почнувајќи од нејзината основа нагоре, без разлика каква четка за заби имате.

Експертите прво препорачуваат да се отстрани насобраната паста за заби од рачката со сапун и топла вода.

Потопете ја целата четка во чаша домашен водород пероксид најмалку 15 минути.

Тоа ќе ви помогне да ги отстраните остатоците од паста за заби и бактериите од косата.

Ако немате хидроген пероксид дома, антибактериското плакнење на устата може да биде соодветна замена.

Откако ќе ја натопите главата на четката за заби, исплакнете ја под топла вода и нежно тријте ги влакната со палецот за да ги отстраните преостанатите честички од паста за заби и водород пероксид.

Овој чекор е важен бидејќи, иако водород пероксид најчесто е трипроцентен раствор за домашна употреба, сепак не е добро да се внесе.

По длабинско чистење, оставете ги влакната на четката целосно да се исушат пред повторно да ги користите.

 

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Зошто не треба да спиеме во топла просторија?
Следната статијаРаботата од дома ќе биде се поприфатлива за компаниите и вработените

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде