Витамините, иако се неопходни во урамнотежена исхрана од различни причини како што се видот и подобрата енергија, исто така помагаат во одржување на здрава коса. Еве список на есенцијални витамини кои ќе ви помогнат во борбата против првутот:
  • Витаминот А го контролира процесот на лачење на маснотии што го навлажнува скалпот. Недостатокот на витамин А може да доведе до губење на косата од првут. Моркови, тиква, спанаќ и кељ се извори на витамин А.
  • Витаминот Б содржи биотин, кој може да го подобри производството на црвени крвни зрнца и да додаде хранливи материи во скалпот. Го има во бадемите, месото, рибата и интегралните житарки.
  • Витаминот Ц помага да се изгради колагенот неопходен за раст на косата. Тој е добар антиоксиданс и ги потхранува фоликулите на косата. Цитрусно овошје, јагоди и папаја имаат добри количини на витамин Ц.
  • Недостатокот на витамин Д може да предизвика губење на косата или алопеција. Тој игра важна улога во производството на косата. Зголемувањето на внесот на витамин Д може да се покаже корисно за лекување на првут. Јадете масна риба, масло од црн дроб на треска и печурки за витамин Д.
ИЗВОРНовости
претходниот член,Албанија ги укина царинските мерки кон Македонија, Србија и Косово
Следната статијаДали газираната вода е добар избор за освежување во летните периоди?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде