Во топлите денови нутриционистите препорачуваат вода од неколку причини: добро се апсорбира и го хидрира организмот, природен извор е за задоволување на жедта, нема калории, нема хемиски адитиви, евтина е и лесно достапна. А на топол ден, подобро е газирана или негазирана вода?
  • Минерална вода

Кога доаѓаат летото и топлите денови, преку зголемено потење губиме натриум и други минерали важни за регулација на водата и електролитите во телото. Затоа е најважно водата да е богата со минерали како што се магнезиум, калциум и натриум. Треба да изберете средно и високо минерализирана вода.

Во топол ден, водата треба да се пие во мали количини во текот на денот. Количината на вода препорачана од нутриционистите е осум чаши дневно. На возрасен човек му требаат околу 30 ml вода дневно за секој килограм телесна тежина. На топло време може да биде повеќе.

Во топло време, газирана вода е добар избор. Јаглерод диоксидот во него го прави освежувачки. Газирана вода е дополнително ценета поради нејзините бактерицидни својства. Газирана вода треба да избегнуваат луѓе кои страдаат од стомачни заболувања, на пример, рефлуксна болест.

Газирана вода е вода во која под притисок е додаден јаглерод диоксид. Понекогаш натриум и други минерали се додаваат во газирана вода. Газирана вода е малку кисела бидејќи јаглерод диоксидот и водата реагираат хемиски. Се произведува јаглеродна киселина, која ги стимулира нервните рецептори во усната шуплина.

Пиењето газирана вода не го закиселува телото, бидејќи бубрезите го отстрануваат вишокот јаглерод диоксид. Една од најголемите грижи за газирана вода е нејзиното влијание врз забите бидејќи глеѓта е директно изложена на киселина. Меѓутоа, истражувањата покажаа дека газираната минерална вода само малку повеќе ја оштетува глеѓта од негазираната вода и 100 пати помалку од засладените пијалоци, кои често ги заменуваме со вода.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Првутот го предизвикува недостаток на овие витамини:
Следната статијаЕве кои се цените на услугите на туристичките места низ Албанија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде