дома информација вест Прв лет на комерцијален авион на водород

Прв лет на комерцијален авион на водород

Првиот лет на авион со комерцијална големина на водорот ги испишува страниците на историјата

32
0

Минатиот месец, авион со сина сина боја и шест седишта полета на аеродромот Кранфилд во Англија. Обично, лет од 15 минути и 20 милји не би бил значаен – но ова беше првиот лет на водородно гориво односно со гориво-ќелија за авион со комерцијална големина на авион.

Енергетскиот погон на авионот – механизмот што го управува авионот, вклучувајќи резервоари за гориво и моторот – е изграден од ЗероАвиа, компанија со седиште во САД и Велика Британија, која развива водородно-електрични мотори. Користејќи течен водород за напојување на горивните ќелии, технологијата ги елиминира емисиите на јаглерод за време на летот.

Конвенционален лет денес произведува половина СО2 генериран од летовите во 1990 година, најмногу благодарение на зголемувањето на ефикасноста на горивото.

Како и да е, поради рекордниот раст на сообраќајот, водено од зголемувањето на бројот на патници и обемот на трговијата, авиоиндустријата создава повеќе емисии од кога било досега – сочинувајќи 2% од глобалните емисии на јаглерод направени од човекот.

Овој процент е подготвен да се зголеми, вели Боби Сети, виш предавач по авијација на Универзитетот Кранфилд.

Извор: CNN

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде