Романита или Ромашка порано била највисоката зграда во Кишињев. Изградбата на проектот започна во 1978 година, но набрзо беше запрена. Првично замислен како хотел/рекреативен објект, проектот беше завршен во 1984 година со промена на намената во зграда за колективно домување. Зградата која требаше да стои 100 години веќе се распаѓа.

Кулата, позната по својата необична архитектура дизајнирана од Олег Вронски, е висока 73 метри и по форма наликува на цвет, а веднаш го добија прекарот „бетонски цвет“. Познат е и како „камениот цвет“ (Floare de Piatra) и „пченкарниот кочан“.

Има вкупно 165 станови распоредени на 22 ката. Становите се двособни, со заеднички ходник и бања, а секој кат има заедничка кујна и простор за рекреација. Секоја соба има тераса, многу дневна светлина. Четири ката се планирани како складиште и простор за перење алишта.

При изградбата била планирана и околната содржина, но таа никогаш не е реализирана. Денес, Романита изгледа депресивно и запоставено и стои сама како потсетник на периодот на утопискиот социјализам.

Луѓето сè уште живеат во оваа бетонска ротонда, а со текот на годините на неа нелегално се додаваат балкони.

Интересно е и тоа што пред неколку години француските новинари ја прогласија за најгрдата зграда на светот.

Оваа кула, која некогаш беше симбол и гордост на Кишињев, е редок сведок на историскиот период кој ја одбележа оваа земја, се надеваме дека ќе и се врати старата слава и дека некои идни туристи ќе уживаат во нејзината панорамска глетка.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Денеска е 4.4 а според нумеролозите оваа серија носи магични промени
Следната статијаПортретот како инспирација на уметникот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде