дома информација вест Приватните клиники ќе бидат на располагање за време на кризна состојба

Приватните клиники ќе бидат на располагање за време на кризна состојба

115
0

На предлог на Совет за безбедност, претседателот на Македонија, Стево Пендаровски вчера прогласи кризна состојба во траење од 30 дена.

Кризната состојба треба да помогне во побрзо и поефикасно менаџирање на човечките ресурси потребни во справување со КОВИД19, намалувајќи ги административните процесдури за мобилизација на кадарот.

Капацитетите на прватните клиники исто така ќе се користат во време на кризната состојба, а на располагање ќе се стави и медицински персонал кој моментално се наоѓа во служба на АРМ.

претходниот член,На секои 17 секунди во Европа некој умира од корона вирус
Следната статијаАко 95% од луѓето носат маски, строги мерки не се потребни

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде