Директорот на СЗО за Европа, Клуге процени дека ако 95% од луѓето носат маски, „строгите мерки не би биле потребни“.

Сепак, се проценува дека околу 60 проценти од луѓето во Европа носат маски, можеби дури и помалку, па затоа е тешко да се избегнат ограничувачките мерки – смета Клуге.

Тој нагласи дека над 80 проценти од европските земји забележале зголемување на бројот на пациенти на 100.000 жители.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Приватните клиники ќе бидат на располагање за време на кризна состојба
Следната статијаОд корона вирус почина српскиот патријарх Иринеј

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде